תביעות ליקויי בניה

כל מי שנמצא בתהליך רכישת דירה או רכש דירה חדשה או בעל נכס שהתקשר עם קבלן או יזם בעסקת תמ"א 38 או פינוי בינוי וכדומה, או אף משפץ דירה, יודע כי יש צורך לבדוק מראש את עבודת הקבלן או לפחות במהלכה ובסמוך לאחר סיומה. לא פעם ניתן למצוא ליקויי בנייה, העלולים לפגוע בערך הנכס ואף לגרור הוצאות מיותרות עבור התיקונים העתידיים. לכן חשוב להכיר את התחום של תביעות ליקויי בנייה, על מנת להבין את ההתנהלות המשפטית הנכונה במקרים מסוג זה. לא פעם הקבלן מסרב לקחת אחריות על ליקויי הבנייה, דבר שעלול לגרור אתכם למאבק משפטי. במקרים כאלו יש צורך להצטייד בעורך דין ליקויי בנייה, שמכיר היטב את התחום ומסוגל לספק לכם ייעוץ וייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר. עורך הדין יוכל לסייע לכם בהתנהלות נבונה מול הקבלן וכמובן לייצג אתכם בבית המשפט, במידת הצורך.

במסגרת תביעות ליקויי בניה ניתן לדרוש בין היתר לחייב את הקבלן בתיקון הליקויים, לחייבו בפיצוי כספי עקב הליקויים ובמקרים מסוימים גם בשל ירידת ערך הנכס, לחייבו בריבית המיועדת להעמיד את התובעים במצב בו הם היו אילו הקבלן לא היה מפר את ההסכם או אם היה מתקן את ליקויי הבניה במועד, וגם בקבלת פיצויים בגין עוגמת נפש שנגרמה, משום שליקויים אלה עלולים לפגוע באופן ממשי באיכות החיים של המתגוררים בנכס, כמו גם בהתעסקות בלתי פוסקת מול הקבלן, והעניין תלוי בנסיבותיו של כל מקרה לגופו ונתון לשיקול דעתו של בית המשפט.

תביעות ליקויי בנייה

מה חשוב לדעת לגבי תביעות ליקויי בניה?

אנשים רבים מגלים את הקושי להתנהל מול הקבלן, במידה ומדובר על ליקוי בנייה המצריך תיקון ופיצוי כספי. רוב הקבלנים אינם ממהרים לקחת אחריות על המחדל, דבר שעלול לגרור לא מעט ייאוש, תסכול ותחושה של חוסר אונים בקרב בעלי הדירות. אך חשוב לזכור כי עורך דין ליקויי בנייה יכול לספק לכם את הייעוץ המשפטי והייצוג המתאים, על מנת לפתור את הקונפליקט בצורה היעילה והמהירה ביותר. עורך הדין יסייע לכם בניהול המשא ומתן מול הקבלן, במטרה לזרז את התהליך ולפתור בעיות שונות. כמו כן, כדאי להתייעץ עם עורכי דין מהתחום בטרם חתימה על הסכם הרכישה, מאחר וייצוג משפטי הולם יסייע לכם להימנע מבעיות עתידיות מול הקבלן. החוזה אמור להכיל סעיפים מפורשים הנוגעים לגבי הטיפול בליקויי בניה, דבר שיחסוך לכם לא מעט זמן ואנרגיה מיותרת.

חוקים הקשורים עם תביעות ליקויי בניה ותקופת הבדק ביחס לאחריות קבלן

בישראל ישנם חוקים ותקנות שונים בתחום ליקויי בנייה. בין היתר: חוק המכר דירות, חוק התכנון והבניה, תקנות התכנון והבניה, תקנים ישראלים בתחום הבניה מטעם מכון התקנים הישראלים, תקנות למניעת מפגעים, תקנות הג"א, הוראות למיתקני תברואה, ומפרט כללי לעבודות בנייה. 

תקופת הבדק בנושא ליקויי בניה אחריות קבלן, קבועה במסגרת חוק המכר (דירות), שמתחילה עם מסירת הדירה לקונים (ככל ומדובר בליקויים גלויים). במהלך תקופת הבדק חלה על הקבלן חובה לתקן את הליקויים שנתגלו בנכס, בהתאם לזמנים הקבועים בחוק המכר.

מומחים וחוות דעת מקצועיות

על מנת לבדוק האם יש בסיס להגשת תביעה נגד קבלן על ליקויי בניה ולהעריך את שווי הנזק ועלויות התיקונים הנדרשים לרבות המלצות לתיקון, יש צורך לערוך חוות דעת באמצעות מומחה בתחום העוסק בבדיקה ואיתור ליקויי בנייה, שיערוך ביקור בנכס ושיוכל לפרט על בסיס הממצאים שיבדוק באמצעות אמצעים טכנולוגים ועל פי הבנתו המקצועית וניסיונו. 

כך, קיימת חובה לצרף במסגרת תביעה נגד קבלן על ליקויי בניה חוות דעת מומחה מקצועית, שכן רק באמצעותה ניתן יהיה לבסס טענות בנוגע לליקויי בנייה. 

מומחים המוסמכים לתת חוות דעת בליקויי בנייה ולבחון במקרה הצורך את ירידת שווי של הנכס, יכולים להיות מהנדס בניין מוסמך, שמאי מקרקעין, קונסטרוקטור, ומפקח בניה. 

תביעות ליקויי בניה – אתם לא לבד

קודם כל, חשוב לדעת כי ברגע שמתגלים ליקויי בנייה יש לפעול במהירות. חשוב לפנות באופן מידי לעורך דין שמתמחה בתחום, על מנת להבטיח לעצמכם טיפול יעיל ומקצועי בעניין. מי שידחה את הטיפול עלול למצוא את עצמו במאבק משפטי שנפרש על פני שנים ארוכות ולסכן את זכויותיו מול טענות שיהוי והתיישנות מצד הקבלן. כמו כן, יש לזכור כי חלק מליקויי הבניה אינם קריטיים, כגון תיקוני צבע שניתן לעשות גם בשלב מאוחר יותר. אך ליקויי בנייה הכוללים נזילות, ליקויי איטום, סדקים שונים, ליקויי חיפוי וקונסטרוקציה, ריצוף שבור ותקלות במערכת החשמל או האינסטלציה, מחייבים טיפול מהיר ויעיל, כדי למנוע נזקים עתידיים והוצאות מיותרות. מי שלא יטפל בנושא באופן מידי, עלול לאבד את יתרון הדחיפות ולמצוא את עצמו במאבקים משפטיים ארוכים ומתסכלים. לכן חשוב לא לבזבז זמן, אלא לפנות מיד לעורך דין מנוסה ומיומן המתמחה בליקויי בנייה. 

אנו במשרד עורך דין משה בן בסט ישמח לייצג אתכם במקרים של תביעות ליקויי בנייה וכמובן לספק לכם ייעוץ משפטי עדכני ורלוונטי, על מנת לאפשר לכם להבין את כל הזכויות המגיעות לכם לפי חוק. נשמח לסייע לכם בהתנהלות מול הקבלן ולאפשר לכם ליהנות מהדירה החדשה שרכשתם. למידע נוסף, צרו קשר!

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.  

שתף עמוד

קבלו הצעה משתלמת

הזינו את פרטיכם בשדות הבאים
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

דילוג לתוכן