שלילת תושבות / ניתוק תושבות 

רבים בוחרים היום לעבוד אונליין ממדינה טרופית, או לחילופין, להתנסות בתקופת רילוקיישן באירופה או בארה"ב. מדובר ללא ספק על חוויה מיוחדת לכל המשפחה, אך יש לזכור כי ישנן השלכות לשהייה ממושכת בחו"ל. לאחר 5 שנים של שהייה בחו"ל המוסד לביטוח לאומי נוטה לבחון היכן מצוי מרכז החיים שלכם דבר שיכול להוביל, לשיקול של ניתוק תושבות. מי שלא יצליח להוכיח כי מרכז חייו נותר בארץ, עלול לעמוד בפני שלילת  תושבות. כמו כן, אנשים רבים מעוניינים לבצע ניתוק תושבות באופן עצמאי, על מנת להפסיק את התשלום השוטף לביטוח לאומי. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום, על מנת להבטיח לעצמכם את ההחלטה הנבונה ביותר עבורכם.

 

שלילת תושבותשלילת / ניתוק תושבות – מה זה בעצם אומר?

המוסד לביטוח לאומי ורשויות המס קבעו מספר קריטריונים, על מנת לקבוע מיהו תושב ישראל, תוך כדי הסתמכות על פסיקות של בית המשפט. נכון להיום ישנם שני מבחנים שיש לעבור, על מנת לשמור על התושבות שלכם ולמנוע ניתוק תושבות בעייני מס הכנסה וביטוח לאומי. מדובר על מבחן אובייקטיבי הבוחן את מקום המגורים ומקום העבודה שלכם, הימצאותם של בני המשפחה וקיומם של נכסים בארץ. כמו כן, ישנו מבחן סובייקטיבי הבוחן היכן אתם רואים את מרכז החיים שלכם. מבחינת המוסד לביטוח לאומי, יש צורך להחזיק באזרחות ישראליות או תעודת תושב קבע או תושב זמני, על מנת לקבוע תושבות. כמו כן, יש לעבור את מבחן מרכז החיים, על מנת למנוע מצב ששוללים לכם את התושבות  עד לניתוק תושבות. יש לזכור כי מי שאינו נחשב לתושב ישראלי, אינו זכאי ליהנות מהקצבאות של המוסד לביטוח לאומי, להשתמש בשירותי קופות החולים או ליהנות מהטבות מס שונות. לכן מדובר על השלכות פיננסיות משמעותיות, שיש לקחת בחשבון.

 

תהליך ניתוק / ביטול תושבות ביטוח לאומי

לאחר 5 שנים שהאדם נמצא בחו"ל, המוסד לביטוח לאומי רשאי להחליט על שלילת תושבות. אך מי שהחליט להגר למדינה אחרת, יכול להתחיל תהליך של ניתוק תושבות וביטול תושבות ביטוח לאומי, עוד בטרם חלפו 5 שנים מרגע היציאה מהארץ. לצורך ביטול תושבות בביטוח לאומי, יש למלא שאלון ייעודי ולצרף אישורים, המעידים על העתקת מרכז החיים למדינה אחרת בחו"ל. המטרה של תהליך ניתוק התושבות היא להימנע מתשלום דמי ביטוח כפולים, הן לביטוח לאומי בארץ והן למוסד דומה במדינת היעד. יש לזכור כי מי שיתחרט בהמשך על ההחלטה וירצה להחזיר את התושבות שלו, יאלץ לעבור תקופת המתנה של עד חצי שנה, על מנת ליהנות מכל הזכויות הסוציאליות של תושב ישראל.

 

מעוניינים במידע נוסף על ביטול תושבות? אנו במשרד עורך הדין והנוטריון משה בן בסט נשמח לספק לכם ייעוץ ומידע משפטי לגבי ניתוק תושבות / שלילת תושבות. משרדנו צבר שנים של ניסיון בתחום. אנו מתמחים בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים מול הביטוח הלאומי בענייני תושבות ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה ובכל בעיה. צרו קשר!

 

שתף עמוד

קבלו הצעה משתלמת

הזינו את פרטיכם בשדות הבאים
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

דילוג לתוכן