מי נחשב לתושב ישראל?

רבים מתעסקים בשאלה- מי נחשב לתושב ישראל, מאחר והדבר משפיע באופן ניכר על כל תחום המיסוי. ישנו הבדל מהותי במס שיש לשלם בזמן רכישת או מכירת דירה, מאחר ותושבים ישראל משלמים מס שונה, מזה המשולם על ידי תושבים זרים. אופן חישוב מס הרכישה ומס השבח תלוי בסטטוס התושבות שלכם, לכן ישנה משמעות אדירה להיותכם תושבים ישראלים או לא. תושב זר למשל, אינו זכאי להקלות מס ברכישת דירה, גם במקרים בהם אין לו בעלות על שום דירה נוספת. לעומת זאת, תושב ישראל יוכל ליהנות מהקלות מס ברכישת דירה, במידה והוא אינו מחזיק בנכס נוסף בבעלותו. מי שאינו מחזיק בתושבות ישראלית יאלץ לשלם מס של 8% – 10% ברכישת הדירה. לכן לשאלת התושבות הישראלית יש משמעויות פיננסיות מהותיות.

הגדרת תושב ישראל

ההגדרה של מיהו תושב ישראל הינה מלאכה לא פשוטה, בשל עידן הגלובליזציה. פקודת מס הכנסה כוללת מבחן לקביעת תושבות הבודק מיהו תושב ישראל לענייני מס באמצעות מבחן מהותי ומבחן טכני. מי שמרכז חייו מצוי בארץ ושוהה בישראל 183 ימים בשנה, או לחילופין, 30 ימים בשנה ו- 425 ימים במצטבר לשלוש השנים האחרונות, נחשב לתושב ישראל לענייני מס. יש לבחון היכן ממוקם בית הקבע של האדם והיכן הוא מועסק. המבחן המהותי כולל את מיקום האינטרסים הכלכליים והאישיים של האדם ואילו המבחן הטכני כולל את מספר הימים בשנה שבהם הוא שוהה בארץ. 

מי נחשב לתושב ישראל

 

מי נחשב לתושב ישראל מבחינת מיסי מקרקעין?

ישנם קריטריונים מסוימים הקובעים מי נחשב לתושב ישראל, דבר שיכול לאפשר קבלת הטבות מס בתחום המקרקעין ובתחומים נוספים. אחד הקריטריונים הוא שהייה של מעל ל- 183 ימים בישראל בשנה של רכישת או מכירת הדירה. ישנן החרגות מסוימות במקרים של דיפלומטים, מרצים זרים שהגיעו לעבוד בארץ ועוד. כמו כן, יש לזכור כי עולה חדש או תושב חוזר זכאי לקבל שנת הסתגלות במהלך שנתו הראשונה בארץ, לפי סעיף 14 לפקודת מס הכנסה. לכן על מנת לקבל את הקלות המס המגיעות לתושבי ישראל, אין להימצא בשנת ההסתגלות או שיש לוותר עליה. כמו כן, יש לוודא כי בדוח לרשות המיסים לא הצהרתם שהינכם תושבי חוץ ולא ביקשתם פטור כלשהו מרשות המיסים, בשל מעמדכם כתושבי חוץ. יש לוודא כי לא מתנהל ביניכם לבין רשות המיסים הליך אזרחי בנוגע לתושבות שלכם. יש צורך לעמוד בכל הקריטריונים האלו, כדי לזכות בפטורים או הקלות המגיעים לתושבי ישראל במכירת או רכישת דירה.

אנו במשרד משה בן בסט, עו"ד ונוטריון, נשמח לספק לכם ייעוץ משפטי בנוגע לשאלה- מי נחשב לתושב ישראל. אנו מתמחים בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים שונים מול הביטוח הלאומי ובכל הקשור לענייני תושבות. נשמח לסייע ולייעץ לכם בתחום, בזכות הוותק והניסיון הרב שצברנו לאורך השנים. לכל שאלה, צרו קשר!

 

שתף עמוד

קבלו הצעה משתלמת

הזינו את פרטיכם בשדות הבאים
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

דילוג לתוכן